Kontakt: Benja1@seznam.cz

Kynuté těsto

Posvícenské koláče A.Kejřové z r. 1900

Posvícenské koláče A.Kejřové z r. 1900

1 kg polohrubé mouky, 240g pr. cukru,1 lžička soli, citr. kůra, 2 hořké mandle, vanilinový cukr,  strouhaný muškátový oříšek, 1/2 l mléka, 20g kvasnic, 3 žloutky, 1 celé vejce, 250 rozpuštěného másla,

Nádivka: půl kg tvarohu, 2 žloutky, 2 hořké strouhané mandle, citr. kůra, cukr, vanilka nebo muškátový květ, event. smetana na zředění.

Do mouky dáme cukr, sůl, kůru, strouhané mandle, vanil. cukr a muš. oříšek. Připravíme kvásek z trochy vlahého mléka, kvasnic a kostky cukru. Po vzejítí kvásek přidáme do mouky, nalijeme mléko s rozkvedlanými žloutky a vajíčkem, přilijeme rozpuštěné máslo ( část lze nahradit sádlem) a vypracujeme tužší těsto. Řádně vypracujeme na vále a necháme 1-2 hodiny kynout. Tvoříme koláčky, naplníme libovolnou náplní, po okrajích pomažeme rozkvedlaným vajíčkem a necháme ještě půl hodiny  kynout. Pečeme prudčeji asi 10-15 minut, aby se nevysušily. Posypeme práškovým cukrem s vanilinovým cukrem.
Buchty Anuše Kejřové - 1900

Buchty Anuše Kejřové - 1900

1/2kg polohrubé mouky, lžička soli, 2 lžíce pr. cukru, citronová nebo pomerančová kůra, špetka muškátového oříšku,  300ml mléka, 20g droždí, 1-2 žloutky, 1 strouhaný vařený brambor,3-7 lžic rozpuštěného sádla, máslo na promazání.

Nádivka: švestková povidla, rum, event. teplá voda, tlučený hřebíček, citr.kůra, event. cukr.

Do mouky dáme sůl, cukr, kůru, muškátový strouhaný oříšek, dále kvásek z kvasnic(tedy trochy vlažného mléka a dvou kostek cukru), potom  ve vlažném mléce rozkvedlané žloutky, strouhaný vařený brambor a rozpuštěné sádlo. Dobře propracujeme a dáme na hodinu do tepla kynout. Pak rozválíme, nakrájíme na čtverečky a plníme libovolnou nádivkou. Skládáme do pekáče a dobře promažeme rozpuštěným máslem. Pomažeme i navrchu. Dáme opět na půl hodiny kynout. Pak  pečeme přibližně půl hodiny. Ještě horké nahoře pomažeme mlékem, jsou pak vláčné. Ihned nacukrujeme.  Z téhož těsta se dají dělat i malé dukátové buchtičky.
Bábovka Anuše Kejřové - r. 1900

Bábovka Anuše Kejřové - r. 1900

2 lžíce tuku (dříve Smetol), 3 lžíce pr. cukru, 1 vanilinový cukr,  (nebo lžíce strouhané citronové nebo pomerančové kůry), 1 - 2 žloutky, 30 g droždí, 500g polohrubé mouky, přibližně 1/2 l mléka,  sůl,  strouhaný perník, skořicový cukr,  rozpuštěný tuk (Smetol - dávám Heru).

Třeme tuk a cukr, přidáme vanil.cukr nebo kůru, potom přidáme žloutky.  V troše mléka rozmícháme 2 kostky cukru a droždí a necháme vykynout kvásek.  Do mouky dáme utřený tuk, kvásek, mléko a sůl a  zaděláme vláčné těsto. Necháme půl hodiny kynout.  Vyválíme na silnější placku, posypeme strouhaným perníkem, skořic.cukrem a pokapeme tukem. Svineme a opatrně dáme do bábovkové formy dobře  vymazané tukem  a necháme ještě čtvrt hodiny kynout.  Pečeme při teplotě asi 170 stupňů přibližně 40-60 minut. Zkoušíme špejlí, zda je upečená. Vyklopíme a za tepla pocukrujeme práškovým a vanilinovým cukrem.
CeskyKutil.cz - internetový hobby magazín pro celou rodinu
Maminčiny recepty
Opravdu vyzkoušené recepty, které se povedou každému!!!
dorty a sladkostií
Markétiny stránky
Potraviny

nejkvalitnější a on-line

www.cukrovi.kvalitne.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one