Kontakt: Benja1@seznam.cz

Řezy a dorty

Těsto: 150g pr. cukru, 150g pol. mouky, sůl, 6 vajec.
Náplň: 60g želatiny (nebo trošku víc), 5 lžic cukru, 3-4 balení polévaných sušenek,  1 l bílého jogurtu,  850g jahodového nebo meruňkového kompotu .

Ušleháme tuhý sníh z bílků a soli. Přidáme cukr a došleháme.  Zamícháme žloutky. Pak vsypeme mouku a opatrně promícháme. Pečeme na papíře. Pak vyklopíme na další papír a necháme vychladnout.
Náplň:  želatinu namočíme do půl hrnku vody  a rozpustíme. Rozmixujeme celý kompot a pomocí šlehače našleháme zahřátou polovinu želatiny. Až hmota začne tuhnout, nalijeme na těsto a dáme do lednice ztuhnout.
Pak našleháme jogurt s cukrem a zbytkem zahřáté želatiny a když opět začne tuhnout, natřeme na ztuhlou ovocnou vrstvu. Do tuhnoucí směsi klademe sušenky jednu vedle druhé čokoládovou stranou nahoru.

Těsto: 1 máslo (Hera), 100g hořké čokolády, 1,5 sklenice pol. mouky,  1/2 sklenice Solamylu, 1/2 sklenice pr. cukru, 6 vajec, 1 vanil. cukr,  trochu instantní kávy (suché - asi 1-2 lžíce) , 3 lžíce mletých lískových oříšků, 2 lžičky prášku do pečiva.
Krém: 800ml mléka, 350g másla, 2 vanil. pudingy, 6 lžic pr. cukru,  trochu suché instantní kávy.
Sirup: 125ml. vody, 50ml alkoholu, 1 lžíce cukru.
Kávová zrna.

Našleháme máslo a cukr, přidáme rozpuštěnou a vychlazenou čokoládu, postupně vejce, poté smíchanou mouku se škrobem, práškem, kávou a oříšky a promícháme.  Upečeme na papíře.
Krém -  Uvaříme pudingy v mléce s cukrem a kávou a vychladíme. Našleháme máslo a postupně zašleháváme vychladlý puding.
Sirup - Svaříme vodu s cukrem a ochladíme. Přidáme alkohol.
Vychladlé těsto nakrájíme na tři pásy, navlhčíme sirupem, potřeme krémem a poskládáme na sebe. Nakonec nazdobíme zbytkem krému a dozdobíme malinkými kávovými cukrovými zrnky..
Nejlepší kávový krém!

Piškotový dort

Piškotový dort

Těsto: 6 vajec, 18 lžic pol. mouky, 18 lžic pr. cukru, citr. kůra, lžička kypř. prášku,sůl

Ušleháme tuhý sníh spolu s troškou soli, zamícháme žloutky a postupně cukr. Nakonec opatrně po částech mouku s kůrou a kypř. práškem.
Upečeme dva pláty , nejlépe na peč. papíru. Vychladlé rozkrojíme napůl , promažeme a naskládáme na sebe. Okrojíme nerovné okraje, potřeme polevou a dozdobíme nepravým marcipánem.
Krém jsem použila "pikantní od Di" - tentokrát se šťávou z ananasového kompotu a nakrájela do něj kousky ananasu.
Nepravý marcipán - stejné množství suš. mléka a pr. cukru, kapka tresti, oleje,lžička medu a voda.
Poleva - pr. cukr, citr. šťáva, trochu rozpuštěného ztuž. tuku, barvivo,voda.
Piškotový dort II

Piškotový dort II

Těsto: stejné ingredience i množství jako na Piškotový dort I.
Krém: Nejoblíbenější pikantní krém na dorty od Di - tentokrát se šťávou z jahodového kompotu - 2 dávky.
Ozdobení: nepravý marcipán - viz Piškotový dort I.

Použitá forma: "roh hojnosti" - k objednání (dodáno na dobírku obratem) www.dortformy.cz
Formu vymažeme máslem a vysypeme  polohrubou moukou. Na plech dáme pečící papír, položíme na něj formu, ostřihneme tak, že zůstanou okraje cca 5 cm a ty zahneme směrem k formě ( uděláme záhyby a sámky aby papír lépe držel). Těsto nalijeme dovnitř - není příliš řídké, tak nevytéká škvírama. Dáme do předehřáté trouby  a upečeme. Je-li těsto dobře upečené, mírně se odděluje od stěn, je nahnědlé. Píchneme do něj špejli a přesvědčíme se, že na ní není syrové těsto.  Může se stát, že se dort uprostřed trochu propadne. Necháme ho mírně vychladnout, pak opatrně vytáhneme formu, na dort dáme tác a opatrně překlopíme. Tím bychom měli docílit alespoň mírného vyrovnání propadu. Sloupneme papír. Tak dno dortu bude vlastně jeho vršek a je hladké.
Když dort úplně vystydne, nařízneme ho kolem dokola uprostřed, zařízneme do něho pevnou nit, překřížíme ji a opatrně taháme od sebe. Tím dort prořízneme. Opatrně sundáme vrchní díl.
Promažeme částí krému, přiložíme horní díl a povrchu i na bocích omažeme krémem. Širší stranu zešikma seřízneme. Tam budeme aranžovat růže z marcipánu. Na uhlazení je vhodný dlouhý nůž. Část krému můžeme přibarvit bretonem a nastříkáme ozdoby.
Diplomatické řezy

Diplomatické řezy

6 vajec, 180 g pr. cukru, 3 vanilkové nebo mandlové pudingy, 1/4 prášku do pečiva, zavařenina, piškoty, silná černá káva, rum nebo amaretto,
poleva: práškový cukr, kakao, rozehřáté máslo, trochu vařící vody,
krém: 280 g másla, 30 g hl. mouky, 1/4 l mléka, 150 g pr. cukru.

Utřeme žloutky s cukrem, nasypeme mandlový nebo vanilkový puding s práškem do pečiva a zamícháme. Nakonec vmícháme sníh. Upečeme. Pak vychladlý potřeme zavařeninou, na kterou klademe piškoty namáčené v kávě a likéru. Navršíme krém a polijeme polevou.
Krém -  uděláme jíšku ze 30g másla a hl. mouky. Přilijeme mléko a povaříme.  Našleháme zbylé máslo s cukrem a po částech vmícháme vychladlou kaši.
Dort Malaga podle A.Kejřové z r. 1900

Dort Malaga podle A.Kejřové z r. 1900

150g másla, 60g mandlí,100g pr. cukru, 1 žloutek,3-4 hořké mandle, 1 vanilinový cukr, 3-4 lžíce Malaga (nebo punč, já jsem použila griotku), kulaté piškoty, 2 bílky,60g pr. cukru, 1 šlehačka

Třeme máslo, jemně mleté mandle, cukr, žloutek. Pak přidáme  strouhané hořké mandle, vanil. cukr a likér. Vše našleháme.
Na skleněnou mísu dáme vrstvu piškotů máčených v převařené studené smetaně, potřeme půlkou krému, pak dáme opět máčené piškoty a navrch druhou vrstvu.  Připravíme si ze dvou bílků sníh s cukrem (nejlépe ušlehaným v páře) a natřeme na dort. Dáme do chladna.  Pak nakrájíme a zdobíme šlehačkou.
Kdo má rád míň sladké, měl by ubrat cukr z krému.
Dort tiramisu

Dort tiramisu

3 pomazánková másla, 300g práškového cukru, 3 šlehačky,  kulaté piškoty, silná černá káva, rum, dlouhé cukrářské piškoty, želé kuličky, ozdoby z nepravého marcipánu

Nejprve si připravíme hmotu ze dvou pomazánkových másel, 200g pr.cukru a 2 šlehaček - všechno dáme do mísy a elektrickým šlehačem šleháme tak dlouho, až se vytvoří pěkný krém. Do  dortové formy (ráfek bez dna)  dáme kulaté piškoty namočené v kávě s rumem, na to  dáme půlku krému, pak vrstvu namočených piškotů a další vrstvu krému. Uhladíme, přikryjeme  mikrotenem a dáme do chladničky  do druhého dne. Druhý den ušleháme tentýž krém z poloviční dávky, odstraníme ráfek, namažeme dlouhé piškoty a dort obložíme. Pokud jsou piškoty příliš dlouhé, část odkrojíme. Zdobičkou nastříkáme ozdoby a dozdobíme růžičkami a kuličkami, event. asparágusem.
CeskyKutil.cz - internetový hobby magazín pro celou rodinu
Maminčiny recepty
Opravdu vyzkoušené recepty, které se povedou každému!!!
dorty a sladkostií
Markétiny stránky
Potraviny

nejkvalitnější a on-line

www.cukrovi.kvalitne.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one