Kontakt: Benja1@seznam.cz

Cukroví - pečené

cukroví 2018.jpg
cukroví1.jpg
kočky.jpg
250g másla, 150g mouč. cukru, 450g hl. mouky, 1 velké vejce, 1/2 lžičky soli, vanilkový extrakt

Našleháme máslo s cukrem a extraktem, pak přidáme vejce a opět našleháme. Vsypeme mouku se solí, promícháme a na vále vypracujeme jemné těsto. Zabalíme do mikrotenu a dáme na půl hodiny do lednice. Poté vykrajujeme libovolné sušenky. Pečeme  při 150 stupních cca 12 minut.

Na tříbarevné kočky si část obarvíme kakaem, vytvoříme různě velké kuličky, dáme téměř vedle sebe, přikryjeme mikrotenem a rozválíme. Pak vykrájíme kočky. 
Pokud vykrajujeme klasické sušenky s vyraženým hlubším vzorem, dáme plech se syrovými sušenkami před pečením na půl hodiny do chladna. 
měsíčky.jpg
120g polohrubé mouky, 120g mouč. cukru, 120g másla, 30g kakaa, 3 vejce
poleva: 300g moučk. cukru ( i více), horká voda, rum

Šleháme máslo s cukrem do pěny. Pak přidáme postupně vejce a nakonec vmícháme prosátou mouku s kakaem. Rozetřeme v tenké vrstvě na klasický hluboký plech vymazaný a vysypaný. Pečeme při teplotě asi 155 stupňů 10 minut. Na vlažný moučník natřeme ne příliš tekutou polevu. Necháme ztuhnout tak, aby poleva při krájení netekla a pomocí kolečka vykrajujeme měsíce. Necháme dobře vyschnout a uskladníme. 
perníkové.jpg
Klasické linecké těsto, pouze ubereme trochu mouky a přidáme kakao. Na 600g mouky přidáme ještě 2 lžičky perníkového koření.
Vypracujeme těsto a vykrájíme tvary.
Upečené slepujeme krémem: 150g másla, 130g mouč. cukru, 2 lžíce povidel, 1 lžíce rumu, 1 lžička skořice
Poleva, nebo libovolné zdobení, např. jako perníčky, tisk na fondánový list
klubíčka.jpg
300g hl. mouky, 100g mouč. cukru, 2 balíčky čokoládového pudingu, 1 lžička skořice, 200g másla, 1 vejce

Vypracujeme těsto a necháme v chladu odpočinout asi dvě hodiny. Pomocí lisu na česnek vytlačujeme těsto a tvoříme klubíčka. Pečeme na peč. papíru při teplotě 180 stupňů 10 minut. Upečené můžeme pocukrovat.
Španělské vínové.jpg
600g hl. mouky, špetka soli, strouhaná kůra ze tří bio pomerančů, 400g másla, 50ml bílého vína, 50ml pomerančové šťávy

Vypracujeme těsto. Vyválíme plát silný 1 cm a složíme natřikrát. Zabalíme a uložíme do lednice na hodinu. Vyválíme opět plát o síle1 cm a vykrájíme kostky cca 4x4 cm. Dáme na plech vyložený peč. papírech v mírných odestupech (nabydou). Troubu předehřejeme na 220 stupňů. Vložíme plech a ihned snížíme teplotu na 170. Pečeme cca 50 minut. Pokud se pálí, přikryjeme papírem.
Hotové cukroví ihned obalíme v mouč. cukru.
miništoly.jpg
250g hl. mouky, 100g kandovaného ovoce, 50g rozinek, 50g sekaných vlaš. ořechů nebo mandlí, lžička kypř. prášku, 1 lžíce rumu, špetka soli, 75g mouč. cukru, 1 vejce, 150g Hery. Na potření máslo, na obalení mouč. cukr.

Vypracujeme nelepivé těsto a nakrájíme na kousky. Každý kousek v dlani rozplácneme a přehneme (tzv. "žabí huby"). Pečeme na 160 stupňů 20 minut. Ještě horké potřeme máslem a řádně obalím v mouč. rukru. Zabalíme do alobalu a necháme uležet tři týdny.
medové trubičky.jpg
500g hl. mouky, 200g mouč. cukru, špetka jedlé sody, 200g rozehřátého medu, 3 žloutky, 4 lžíce mléka,
krém - 2 vejce, 140g krystalu, rum, 500g másla
hořká čokoláda + ztuž. tuk

Mouku prosijeme s cukrem a sodou. Přidáme med a žloutky rozšlehané v mléce. Vypracujeme těsto a necháme uležet v chladu do druhého dne. Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Plechy vyložíme peč. papírem. Trubičky potřeme sádlem nebo ztuž. tukem. Těsto vyválíme na velmi tenko, nakrájíme čtverečky a natáčíme na trubičky. Pečeme 7 minut. Necháme asi dvě minuty prochladnout a pak stáhneme. Pečeme  po deseti kusech. Před dalším použitím znovu potřeme tukem. Upečené trubičky namáčíme v čokoládě.
krém - vejce s cukrem šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí. Po prochladnutí zašleháme rum a máslo.
Trubiček je hodně, cca 150 ks
rohlíčky od Aleny.jpg
370g hl. mouky, 100 mouč. cukru, 100g mletých lískových nebo vlašských oříšků, 100g sádla, 100g másla, 1 vejce, 1 kypř. prášek.

Vypracujeme těsto a ručně tvoříme jednotlivé rohlíčky.
Upečeme a teplé obalíme v mouč. cukru s vanil. cukrem
dřevěné perníčky.jpg
400g hl. mouky, 140g mouč. cukru, 100g másla, 2 lžíce medu, 2 lžičky perníkového koření, 1 lžička sody, 2 vejce
kakao

Našleháme změklé máslo, cukr a vejce. Přidáme med a koření. Vmícháme mouku se sodou. Vypracujeme těsto a necháme v chladu 30 minut odpočinout. Poté vyválíme asi na 4-5 mm  Lehce pomoučíme a na těsto přitiskneme strukturovací fólii s dekorem dřeva. Folii opatrně sloupneme a vykrájíme libovolné tvary. Kakao rozmícháme v trošce vody a pomocí štětečku potřeme perníčky. Pečeme při 180 stupních 8 minut. Perníčky můžeme nechat tak - přírodní, nebo je horké přetřít bílkem (nalakovat)
Perníčky jsou ihned měkké.
perníčky.jpg
400g hl. mouky, 140g mouč. cukru, 50g másla, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžička sody, 1 lžíce koření do perníku, trochu kakaa
Bílá barva (gelová nebo prášková, alkohol) - přibližně 1 lžička barvy na 2 lžičky alkoholu

Vykrájíme tvary, dáme na peč. papír na plech a hrubým štětcem přetřeme barvou jedním tahem stejným směrem.
Pečeme při 160 stupních (nepřepéct, aby nebyly tvrdé). Horké můžeme potřít bílkem.

Povrch barvy popraská - vytvoří se efekt krakelování
dorty a sladkostií
Sladké mámení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one