Kontakt: Benja1@seznam.cz

Cukroví - pečené

kytičky.JPG
Linecké těsto, marmeláda, čokoláda, kokosová hmota.

Kokosová hmota: 100g pr. cukru, 100g mletých piškotů, 100g másla, 100g kokosu, 2 lžíce rumu - propracovat.

Upečeme kolečka z lineckého těsta a necháme vychladnout. Nahoru naneseme trochu marmelády, na kterou přitiskneme kytičku z kokosové hmoty ( utvoříme kuličku z hmoty, obalíme v pr. cukru a pomocí formičky vytvoříme kytičku). Do středu dáme čokoládu.
suchárek.JPG
80g pr. cukru, 2 bílky, sůl, 30g másla (rozpuštěného), 50g hr. mouky,

Ušleháme tuhý sníh z bílků a špetky soli ( na jeden bílek jedna špetka), pak zašleháme cukr, máslo a mouku. Pečeme ve vymazané a vysypané chlebíčkové formě nebo v pekáčku, na vysokém plechu,...podle množství - ingredience násobím podle toho, kolik mám bílků.
Upečený suchárek nakrájíme na plátky nebo na kostičky, obalíme v pískovém cukru s vanilinovým cukrem, dáme na plech a v troubě při velmi nízké teplotě osušíme.
Krém.JPG
5 vajec, 200g jemného krystalu, 1 vanil. cukr, 370 g másla, libovolná příchuť

Celá vejce, cukr a van. cukr rozšleháme a v horké vodní lázni šleháme do zhoustnutí. Vyndáme a šleháme do vychladnutí. Pak postupně zašleháme změklé máslo.
Můžeme přidat rum, nebo kokos, nebo kakao, instat. kávu, propasírovanou marmeládu apod.
Pokud se krém srazí, napravíme jej jednoduchým způsobem: nádobu se sraženým krémem postavíme do dřezu s horkou vodou a elektr. šlehačem šleháme. Když začne máslo povolovat, vyndáme nádobu mimo dřez a pokračujeme ve šlehání, až bude krém opět krásně pevný a jemný.
DSCN6822.JPG
Linecké těsto, kokos obarvený na zeleno, marmeláda, libovolný krém, želé, čokoláda

Z poloviny lineckého těsta upečeme spodní kolečka a z druhé poloviny květy. Květy vytvoříme tak, že vytiskneme velké hvězdy a položíme je na poklopené menší formičky košíčků.
Kokos pokropíme rozpuštěným zeleným bretonem, promícháme, nasypeme na plech a ve vlažné troubě usušíme. Na kolečka namažeme rozšlehaným bílkem kruh a obtiskneme ho v zeleném kokosu. Do středu dáme kousek marmelády. Kytičkám namočíme konce v čokoládě a necháme zaschnout. Na zelená kolečka s marmeládou přilepíme kytičky a střed vyplníme krémem a ozdobíme kouskem želé.
DSCN6823.JPG
240g hl. mouky, 220g pr. cukru, 220g ztuž. tuku, 90g kakaa.
Libovolný krém, poleva.

Z přísad vypracujeme těsto. Ze začátku to jde dost špatně, těsto připomíná spíš drobenku, ale nakonec se spojí v hedvábnou hmotu.
Vyválíme plát asi 3mm silný a vypichujeme tvary. Pečeme, resp. sušíme při teplotě něco málo přes 100 stupňů, více jak půl hodiny. Necháme na plechu téměř vychladnout a pak opatrně podebíráme dlouhým nožem a uložíme do krabice.
Promazáváme libovolným krémem ( výborný je s kokosovou příchutí) a polijeme polevou ( pěkně vypadá žloutková - žloutek + od oka pr. cukru našleháme až hmota zhoustne, nabyde a zbělá).
Cukroví je měkké a přímo se rozplývá.
DSCN6820.JPG
2 vejce, kolik váží vejce tolik pr. cukru a stejné množství hl. mouky.

Připravíme si tři plechy. Potřeme je voskem a papírem na nich vosk rovnoměrně rozetřeme, nebo je pomažeme tukem a vysypeme moukou, nebo použijeme peč. papír.
V misce třeme vejce, cukr i mouku. Třeme jen chvíli, hmota nemusí být příliš napěněná. Třetinu těsta tence natřeme doprostřed plechu do tvaru obdélníka ( nenatíráme na celý plech, jen na část). Vložíme do předehřáté trouby a zapečeme tak, že na povrchu není těsto syrové. Vyndáme a ostrým nožem ( používám kolečko na krájení pizzy) nařežeme na 4 - 6 čtverců cca 6x6 cm, případně nožem na plechu čtverečky pozdvihneme ( na peč. papíru toto není třeba) a dáme dopéct až začnou růžovět. Otevřeme troubu, plech mírně povytáhneme a vyndáme jeden čtvereček a okamžitě v ruce stočíme do kornoutu nebo přes držadlo vařečky do trubičky. Takto stočíme všechny. Pracujeme hodně rychle. Jen mírně vychladlý čtvereček tvrdne a láme se.
Vychladlé kornoutky máčíme v čokoládě a plníme libovolným krémem.
DSCN6821.JPG
Linecké těsto, libovolný (nejlépe pikantní) krém, ozdobné kuličky, nepravý marcipán

Z lineckého těsta upečeme malá kolečka. Připravíme si krém ( např. krém od Di - viz. recepty řezy a dorty), nepravý marcipán ( viz dort se zvonečky) a kuličky z marcipánu nebo koupené zlaté.
Na kolečko nastříkáme pusinku z krému, zešikma ji přikryjeme mušličkou vyklepnutou z formičky a doplníme perličkou.
Žampióny.JPG
3 bílky, 180g cukru krupice, čokoláda na vaření, kakao

Předehřejeme troubu na 95stupňů a připravíme si na plechy pečicí papír. Bílky našleháme elektrickým šlehačem při vysokých obrátkách na tuhý sníh a postupně do něj za stálého šlehání přidáváme cukr, až je sníh tuhý a lesklý.
Širokým kulatým hladkým nástavcem nastříkáme na plech kopečky o průměru asi 4 cm podobné hlavičkám žampiónů (na každou hlavičku jen jednou stiskneme sáček, aby hlavičky hub neměly vrstvy a zdobicí nástavec opatrně z kopečku sněhu stáhneme, aby se pokud možno nevytvořila špička).  Nastříkáme stejný počet věžiček vysokých 3 cm, které by se měly podobat nožičkám hub.
Pečeme, resp. sušíme, asi 2 hod ( 95 - 100 stupňů), pak troubu vypneme a necháme plechy s cukrovím v zavřené troubě vychladnout.
Do hlaviček na spodní části vykroužíme ostrým nožíkem jamku.
Čokoládu nalámeme a ve vodní lázni rozpustíme (nebo v mikrovlnce na slabý výkon, aby se nepřipálila). Čokoládu neředíme  tukem, neměla by téct, ale natírat se.
Příborovým nožem nabíráme čokoládu a natíráme ji na spodní části kloboučku (i v jamce) a přilepíme nožičku.
Necháme v chladu ztuhnout a pak přes sítko mírně poprášíme kloboučky kakaem.
Skladujeme dobře uzavřené ( mikro sáček, plechová krabice,...), aby cukroví nezvlhlo a nezměklo.
Srdíčka.JPG
60g čokolády na vaření, 325g hl. mouky, 175g změklého másla, 1 lžíce mléka, 1a 1/2 lžičky kypř. prášku, 1 vejce, 150g pískového cukru

Čokoládu nalámeme do nádoby a ve vodní lázni ji necháme změknout. Z ostatních ingrediencí šlehačem vypracujeme těsto, případně ho ke konci vysypeme na vál a zpracujeme . Rozdělíme na dvě části.  Do jedné zašleháme čokoládu. Těsta dáme do lednice na 2 hodiny nebo na 40 minut do mrazničky.  Pak vyndáme část těsta a mezi mikro.sáčky vyválíme plát 3 mm silný. Vykrajujeme velká srdíčka a přendáme na plech vyložený papírem. Takto zpracujeme světlé i tmavé těsto. Dáme do chladné místnosti ztuhnout. Pak postupujeme tak, že ze světlých srdíček vykrájíme střední srdíčka a odložíme stranou. Poté vykrájíme tmavá střední srdíčka a vložíme je do světlých. Světlá střední zase vložíme do tmavých. Stejně postupujeme s nejmenšími srdíčky.
Nejlépe se při vykrajování pracuje ve studené místnosti - těsto je tuhé a pěkně se přendavá. Nakonec sestavená srdíčka posypeme pískovým cukrem a pečeme asi 10 minut v troubě na 180 stupňů.
DSCN6785.JPG
50g másla, 1 žloutek, 1 vejce, 70g cukru, 4 lžíce bílého vína, 250g pol. mouky.

Utřeme máslo s cukrem a postupně zašleháváme žloutek, vejce a víno. Po částech přidáváme mouku a vypracujeme měkké těsto. Necháme v chladnější místnosti odpočinout ( ne v lednici). Tvarujeme malé preclíčky, klademe na papír na plech, pomažeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme krystalem. Upečeme do růžova.
dorty a sladkostií
Sladké mámení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one