Kontakt: Benja1@seznam.cz
Pod potahovou hmotu dáváme pouze máslový krém, nebo krém s vyšším obsahem tuku. Pokud promazáváme dort odlehčeným krémem ( šlehačka, tvaroh,...), přetřeme dort ještě jiným krémem, např. nutelovým (máslo + nutela). Vlhkost z odlehčených krémů by totiž rozpouštěla potahovou hmotu.

Potahované dorty skladujeme v suché lednici ideálně od 5 - 10 stupňů. Jestliže máme k dispozici pouze samoodmražovací lednici ( na zadní stěně jsou kapky vody nebo námraza), dáme na zadní stěnu desku polystyrenu.

Potahované dorty v lednici není nutné ani vhodné přikrývat.
Burizonová modelovací hmota

Burizonová modelovací hmota

2 sáčky bílých burizonů (po 70g), 40g másla, špetka soli, 250g marshmallow, 1/2 lžičky vanilkového aroma

Pánev, velkou mísu a dortovou formu vymažeme máslem. Na pánvi rozpustíme máslo se solí a vsypeme marshmallow. Za stálého míchání necháme roztavit. Zamícháme vanilkovou tresť. Do mísy nasypeme burizony a přilijeme hmotu. Mícháme tak dlouho, až se vše spojí. Přendáme do formy a lžící upěchujeme. Necháme ztuhnout.
Nakrájíme na kusy, dobře uzavřeme v nádobě nebo sáčku a v chladu skladujeme. Místo burizonů lze použít karamelovou rýži, je drobnější.
Z hmoty se po krátkém nahřání v mikrovlnce dají tvořit dekorace na dorty, které jsou velké, ale lehké. Nerovnosti se zatřou krémem nebo čokoládou a potahují fondantem nebo marcipánem.
Marshm. bonbony (175g) , moučkový cukr, 100g čokolády, holandské kakao (asi 2 lžíce), event. trochu sušeného mléka.

Bonbony zakapeme asi 3 lžícemi vody a rozpouštíme v mikrovlnce - za častého zastavování a promíchávání. Když jsou téměř rozpuštěné, přidáme nalámanou čokoládu a zcela vše rozpustíme. Zamícháme trochu cukru a  na vále propracujeme s moučkovým cukrem a kakaem. Můžeme přidat i trochu sušeného mléka.
Hmota je lepkavá, je nutné podsypávat ji na vále škrobem. Po potažení dort zbavíme zbytku škrobu tak, že jej pomocí měkkého štětce potřeme vodkou nebo podobným alkoholem.
Hmota z marshmallow

Hmota z marshmallow

Sáček marshmallows ( např. JoJo, Haribo,...), 1-2 lžíce citr. šťávy, práškový cukr.
Na podsypání škrob.

Obsah sáčku vsypeme do nádoby, přidáme šťávu a dáme na 20-30 sekund do mikrovlnky na plný výkon.(Několikrát průběžně promícháme ) Promíchávám - šlehám - širokým nožem. Neodcházíme od mikrovlnky a čas přidáváme radši po vteřinách - hmota ráda kypí !Když se rozpustí, přidáme k nim část práškového cukru .Promícháme a přidáváme cukr, dokud to jde. Na vál nasypeme kopec pr. cukru, rozhrneme a shrneme do ní hmotu z nádoby. Zapracujeme cukr nejdřív nožem, pak rukama. Hmota vypadá jako tužší těsto.
Protože lepí, je třeba při jejím vyvalování podsypávat škrobem nebo cukrem, lepí se i na mikrosáčky.
Pokud je tuhá, zapracujeme ještě trochu šťávy, nebo vlhkýma rukama vodu.
Hmota na vzduchu tuhne, je třeba ji přikrývat. Pokud je pořád příliš tuhá, stačí ji dát opět do mikrovlnky, ovšem jen na 5 - 10 sekund.

Dá se přibarvovat, ale je houževnatější než marcipán, proto gelovou barvu otřenou o hmotu párátkem ještě trochu rozmělníme prstem namočeným ve vodě.

Hmota má krásně sametový povrch.

Dvoubarevné bonbony můžeme rozstříhnout - získáme tak dvě barvy. Některé bonbony (např. velké kulaté červené) stačí dobře omýt pod teplou tekoucí vodou - barevný cukr se smyje a dostaneme bílou hmotu.

Zbytky hmoty dobře zabalíme do sáčku a uchováváme v pokojové teplotě. Vydrží poměrně dlouho, cukr ji konzervuje. I když ztuhne na kámen, před dalším použitím stačí kus odkrojit a v mikrovlnce povolit, pak propracovat atd...

1 lžíce želatiny ( 1 balíček,), 1 lžíce oleje, 2 lžíce rozpuš. ztuž. tuku, 1 kg moučk. cukru ( kvalitní ), 1 dcl. sirupu - fruktózový (jablečný nebo citrónový) nebo glukózový ( 64g. krystalu + 36g. vody - smíchat a rozpustit, když začne pěnit a vřít, vypnout, vychladit).Zřejmě by šel použít i jiný sirup, např. pšeničný, nebo kukuřičný slad, v  tom případě ale fondant získá mírně nažloutlou barvu.


Želatinu rozpustíme v 1 dcl vody. Všechno smíchat v mixeru nebo v míse. Dobře propracovat, uchovávat v lednici dobře zabalené v mikrotenu.

Při vyvalování poprášit škrobem, pokud se to lepí.

Na potažení dortu vyválet placku min. 3 mm. silnou. Přenášet na válečku, nebo válet mezi mikroteny a přenést i s ním, pak jej sloupnout.

150 ml. vody, 70g másla, 150g hl. mouky, přibližně 1/2 kg. pr. cukru., mandl. tresť.

Vodu a máslo dáme do kastrůlku a přivedeme k varu. Vsypeme mouku a mícháme, až se těsto bude odlepovat od stěn ( odpalované těsto).
Vyndáme na vál, necháme vystydnout, přidáme tresť a zapracujeme pr. cukr.
Hmota vhodná na potažení dortů i na výrobu figurek.
Marcipán II - se Salkem

Marcipán II - se Salkem

1 krabice suš. mléka ( plnotučné nebo polotučné - nepoužívat odtučněné nebo sójové!) - 400g , 1 plechovka hustého sladkého Salka - nezaměnit s řídkou Tatrou ( také 400g), 1 lžička oleje, pár kapek tresti, tři lžíce mouč. cukru a panák vody. 


Vypracujeme marcipán, který se téměř nelepí, je tuhý jako modelína. Pokud je třeba zahušťovat, pak pr. cukrem.
Není tolik sladký jako mléč. marcipán I., je však ještě pružnější a tvárnější. Lze z něj vyrábět i velmi tenké lístečky a květiny.
Nápad vyrobit marcipán ze salka vznikl náhodou, když jsem měla doma plechovku salka, ale málo  cukru. Recept se povedl a rychle se ujal. Protože je salko vláčné, nemusí se do marcipánu přidávat med.

Toto je množství na potažení patrového dortu i s růžičkama.

Marcipán se nemůže nepovést.
Pokud je tuhý - přidat vodu.
Pokud je řídký - přidat pr. cukr.

Chce to pouze zkušenost = vystihnout tu správnou tuhost.

Stejný díl ( asi 200g) suš. mléka ( polotučné nebo plnotučné) + pr. cukru, 1 lžička oleje, 1 lžička medu ( může být i pšeničný sirup, kukuřičný slad a pod.), pár kapek mandlové tresti, voda ( opatrně).


Důkladně vypracujeme, marcipán by měl mít konzistenci modelíny.
dorty a sladkostií
Sladké mámení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one