Kontakt: Benja1@seznam.cz

Klasický japonský dort (Shortcake)

japonský dort.jpg
120g dortové mouky (nebo smíchat 100g hl. mouky a 20g kukuřičného škrobu), 120 g cukru krupice, 4 velká vejce, 2 lžíce mléka, 40g másla, event. vanilková esence
rozvar: 3 lžíce krupicového cukru, 2 lžíce vody, 1 lžíce likéru (doporučuje se např. pomerančový, dala jsem kokosový)
1/2 l šlehačky, jahody,40g cukru

Mouku několikrát přesijeme. Máslo s mlékem rozpustíme v nádobě, kterou vložíme do nádoby s horkou vodou. Celá vejce vyklepneme do menšího hrnce a rozšleháme. Přidáme cukr, nádobu vložíme do větší s horkou vodou (cc 60 stupňů) a šleháme, dokud se cukr nerozpustí a směs není vlažná - asi 40 stupňů C. Pozor, vejce se nesmí uvařit! Vyjmeme a šleháme na nejvyšší rychlost asi 4 minuty, dokud směs nezesvětá a nenabyde asi třikrát. Do vaječné směsi nejméně nadvakrát prosijeme mouku a opatrně zamícháme - zabalujeme. Zlehka, ale důkladně, mouka ráda tvoří hrudky. Vezmeme lžíci těsta a dáme do rozpuštěného másla. Promícháme a přes stěrku vlijeme zpět do těsta. Opatrně promícháme.
Vlijeme do formy vyložené pečícím papírem (20 cm průměr, já pekla ve formě 24 cm) a pečeme v předehřáté horkovzdušné troubě při 160 stupních C asi 25 minut (pekla jsem při 150 stupních asi 35 minut)
Necháme mírně zchladnout, poté vyklopíme.
Studený korpus jednou prořízneme a na obou řezných plochách zvlhčíme studeným rozvarem, který si připravíme tak, že smícháme cukr, vodu a likér a necháme projít varem v mikrovlnce asi jednu minutu.
Šlehačku smícháme s cukrem a šleháme v misce, kterou vložíme do větší mísy naplněné studenou vodou s kostkami ledu ( já jsem dort promazala šlehačkou smíchanou s cukrem a s mascarpone).
Navrstvíme část šlehačky, poklademe plátky jahod, opět zatřeme šlehačkou a přiklopíme druhou částí korpusu. Vršek také potřeme rozvarem a celý dort potřeme šlehačkou, ozdobíme zbytkem šlehačky a jahodami.
Dort je velmi oblíbený v Japonsku, vyznačuje se tím, že není příliš sladký a do těsta se nedává žádné kypřidlo.
http://www.justonecookbook.com/strawberry-shortcake/
03.01.2020 13:31:13
Benja1
dorty a sladkostií
Sladké mámení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one