Kontakt: Benja1@seznam.cz

Meruňkový dort

Meruňkový dort.JPG
Korpus - recept od Katky : 5 vajec, 200g krupic.cukru, 200g pol. mouky, 5 polévkových lžic teplé vody, 1 čajová lžička kypř. prášku.

krém: od Di  - 6 dcl meruňkové dřeně ( mírně zředěná a přecezená), 2 necelé lžíce pol. mouky, 1 + 1/3 vanil. pudingu, 1 máslo, 1/3 Hery, 200g pr. cukru.

punčový rozvar : od al.do: - 1 dcl vody, 150g krystal. cukru, 2 lžíce meruňkovice, šťáva z půlky citronu ( v orig. receptu na punčák místo meruňkovice 2 lžíce rumu a 1 lžička punčové tresti)

meruňková marmelála

mléčný marcipán - suš. mléko, lžička oleje, půlka Salka, mandlová tresť, pr. cukr.

Ozdoby - sněhovka - bílek, pr. cukr, citr. šťáva.

Korpus - bílky ušleháme se špetkou soli a zašleháme půlku cukru. Žloutky našleháme se zbývajícím cukrem (4 minuty) a nakonec 1 minutu zašleháváme vodu. Přidáme půlku mouky s pr. do peč. ( proseté) a zašleháme. Pak opatrně metlou vmícháme půlku sněhu, potom druhou polovinu mouky a pak zbytek sněhu.
Troubu předehřejeme. Formu - dno - vyložíme peč. papírem. Boky nenatíráme a nevysypáváme. Dort lépe udrží tvar. Pečeme při 150 stupních necelou hodiny. Necháme chvíli vychladnout, pak boky odkrojíme nožem a vyklopíme.
Krém - rozmraženou dřeň trochu rozředíme, procedíme a odměříme 6 dcl. Část dáme vařit a do zbytku přimícháme puding a mouku. Uvaříme hustý puding. Prochladlý vmícháme do našlehaného tuku s cukrem.
1 dcl. vody a krystal rozvaříme "na nit". Do horkého přidáme alkohol, šťávu a necháme vychladit.
Dort rozřízneme na 3 placky. Spodní potřeme částí krému, položíme střední díl a ten prolijeme rozvarem. Potřeme marmeládou a přikryjeme posledním dílem. Natřeme vršek i stěny a dáme pořádně vychladit.
Připravíme si  nepravý marcipán a vyválíme ho mezi mikroteny na velkou placku. Pomocí válečku přeneseme na dort, řádně přitiskneme a zbytek dole odřízneme.
Do mísy dáme bílek, šťávu a prosetý pr. cukr ( podle potřeby) a mícháme alespoň 20 minut ( šlehač by tvořil bublinky, díky kterým by ozdoby byly křehké). Na papír nakreslíme potřebný počet ozdob, vložíme do průsvitných desek a nastříkáme ozdoby. Necháme dostatečně vyschnout ( je vhodné připravit si ozdoby den předem).  Pak opatrně odloupneme a můžeme je vylepšit tak, že z rubové části rovněž nastříkáme sněhovku, aby ozdoby byly plastické, nebo symetrické ozdoby slepujeme po dvou k sobě.
03.01.2020 17:14:17
Benja1
dorty a sladkostií
Sladké mámení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one