Kontakt: Benja1@seznam.cz

Variace na Sachrův dort

Variace na Sachrův dort.JPG
Těsto:  150g čokolády na vaření, 150g másla, 180g pr. cukru, 6 vajec, 150g pol. mouky,
Na promazání : meruňková zavařenina
Na ozdobení: hroznové víno, čokoláda na vaření, máslo,
Poleva: čokoláda na vaření, kakao, pr. cukr, máslo,
Lupeny: mladé lístky vinné révy,
papír na pečení

Změklé máslo, žloutky a 150g cukru našleháme do pěny. Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a vlahou ji po troškách zašleháváme do směsi. Z bílků ušleháme pevný sníh a nakonec do něho zašleháme zbylý pr. cukr. Do směsi střídavě opatrně zašleháváme mouku ( kterou dvakrát prosijeme) a sníh. Dortovou formu vymažeme a vysypeme a vlijeme do ní těsto. V předehřáté troubě pečeme cca hodinu při 150 stupních. Píchnutím špejle se přesvědčíme, zda je těsto pečené. Necháme ve formě prochladnout a pak vyklopíme dnem nahoru na podložku. Po úplném vychladnutí prořízneme na polovinu a promažeme meruňkovou marmeládou. Složíme jej na tác, který jsme překryli pásy nastříhanými z papíru na pečení ( cca 4  - 5 ks 10cm širokých - kvůli zdobení - pokapané pásy papíru od polevy nakonec vytáhneme a tác zůstane čistý)
Pravý Sachrův dort se podává pouze takto, případně  je možné jej potřít polevou, podávat se šlehačkou a ovocem, nebo jen se šlehačkou, posypaný čokoládou.
Na polevu jsem použila rovněž čokoládu na pečení, kterou jsem přiměřeně rozředila rozehřátým máslem, přidala pr. cukr  a kakao. Natřeme boky dortu a vršek. Pro konečné uhlazení polevy je dobré nůž namáčet do vody - suchým nožem se může poleva strhat. Střed dortu posypeme přes sítko práškovým cukrem a dozdobíme hroznovým vínem ( v čokoládě) , čokoládovými lupeny  a nastříkanými stonky a úponky.
LUPENY - na čokoládové lupeny používáme zásadně listy nejedovatých rostlin. Nejlépe se mi osvědčily  listy růží - mají pěknou kresbu a jsou pevné. Pro tenhle dort jsem zvolila mladé - malé - lupeny vinné révy. Listy opereme a opatrně osušíme. Čokoládu na vaření rozpustíme ve vodní lázni. Listy si rozložíme na pečící papír na tácek - rubovou stranou nahoru ( tak bude kresba výraznější). Osvědčilo se mi natírat listy mašlovačkou a sice ve dvou vrstvách. Pro první vrstvu čokoládu rozředím rozpuštěným máslem. Listy natíráme precizně až do krajů, ale pokud možno nepřetahujeme na papír. Dáme do mražáku rychle ztuhnout. Pak vezmeme hustou neředěnou rozpuštěnou čokoládu a naneseme druhou vrstvu. Opět dáme ztuhnout - nejlépe zase do mražáku. Pak musíme rychle a opatrně odloupnout vinný list od čokolády. Pokud se nevede sloupnout celý, pomáháme si raději něčím ostrým - třeba nůžkami - při styku s holou rukou rychle čokoláda taje.
HROZEN - hrozen vína omyjeme a důkladně vysušíme (opatrně, neolámat - sušila jsem ho i fénem :-)upravíme do požadovaného tvaru, položíme ho na pečící papír a připravíme si ve vodní lázni čokoládu na vaření poněkud hodně naředěnou rozpuštěným máslem ( pokud dostatečně čokoládu nenaředíme, bude matná). Pomocí lžíce rovnoměrně hrozen polijeme. Pokud proteče velké množství čokolády na papírovou podložku, hrozen stáhneme na další čistou, aby pod nim nevznikl čokoládový slepenec. Dáme do ledničky ztuhnout.
Do středu dortu dáme ztuhlý čokoládový hrozen, kolem něj naaranžujeme čokoládové listy a zbytkem změklé ale tužší čokolády - pomocí mikro sáčku - nastříkáme úponky. 
Dort dáme ihned do lednice - tenkré čokoládové lupínky rychle tají.
03.01.2020 17:09:03
Benja1
dorty a sladkostií
Sladké mámení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one