Kontakt: Benja1@seznam.cz

Řezy a dorty

Variace na Sachrův dort.JPG
Těsto:  150g čokolády na vaření, 150g másla, 180g pr. cukru, 6 vajec, 150g pol. mouky,
Na promazání : meruňková zavařenina
Na ozdobení: hroznové víno, čokoláda na vaření, máslo,
Poleva: čokoláda na vaření, kakao, pr. cukr, máslo,
Lupeny: mladé lístky vinné révy,
papír na pečení

Změklé máslo, žloutky a 150g cukru našleháme do pěny. Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a vlahou ji po troškách zašleháváme do směsi. Z bílků ušleháme pevný sníh a nakonec do něho zašleháme zbylý pr. cukr. Do směsi střídavě opatrně zašleháváme mouku ( kterou dvakrát prosijeme) a sníh. Dortovou formu vymažeme a vysypeme a vlijeme do ní těsto. V předehřáté troubě pečeme cca hodinu při 150 stupních. Píchnutím špejle se přesvědčíme, zda je těsto pečené. Necháme ve formě prochladnout a pak vyklopíme dnem nahoru na podložku. Po úplném vychladnutí prořízneme na polovinu a promažeme meruňkovou marmeládou. Složíme jej na tác, který jsme překryli pásy nastříhanými z papíru na pečení ( cca 4  - 5 ks 10cm širokých - kvůli zdobení - pokapané pásy papíru od polevy nakonec vytáhneme a tác zůstane čistý)
Pravý Sachrův dort se podává pouze takto, případně  je možné jej potřít polevou, podávat se šlehačkou a ovocem, nebo jen se šlehačkou, posypaný čokoládou.
Na polevu jsem použila rovněž čokoládu na pečení, kterou jsem přiměřeně rozředila rozehřátým máslem, přidala pr. cukr  a kakao. Natřeme boky dortu a vršek. Pro konečné uhlazení polevy je dobré nůž namáčet do vody - suchým nožem se může poleva strhat. Střed dortu posypeme přes sítko práškovým cukrem a dozdobíme hroznovým vínem ( v čokoládě) , čokoládovými lupeny  a nastříkanými stonky a úponky.
LUPENY - na čokoládové lupeny používáme zásadně listy nejedovatých rostlin. Nejlépe se mi osvědčily  listy růží - mají pěknou kresbu a jsou pevné. Pro tenhle dort jsem zvolila mladé - malé - lupeny vinné révy. Listy opereme a opatrně osušíme. Čokoládu na vaření rozpustíme ve vodní lázni. Listy si rozložíme na pečící papír na tácek - rubovou stranou nahoru ( tak bude kresba výraznější). Osvědčilo se mi natírat listy mašlovačkou a sice ve dvou vrstvách. Pro první vrstvu čokoládu rozředím rozpuštěným máslem. Listy natíráme precizně až do krajů, ale pokud možno nepřetahujeme na papír. Dáme do mražáku rychle ztuhnout. Pak vezmeme hustou neředěnou rozpuštěnou čokoládu a naneseme druhou vrstvu. Opět dáme ztuhnout - nejlépe zase do mražáku. Pak musíme rychle a opatrně odloupnout vinný list od čokolády. Pokud se nevede sloupnout celý, pomáháme si raději něčím ostrým - třeba nůžkami - při styku s holou rukou rychle čokoláda taje.
HROZEN - hrozen vína omyjeme a důkladně vysušíme (opatrně, neolámat - sušila jsem ho i fénem :-)upravíme do požadovaného tvaru, položíme ho na pečící papír a připravíme si ve vodní lázni čokoládu na vaření poněkud hodně naředěnou rozpuštěným máslem ( pokud dostatečně čokoládu nenaředíme, bude matná). Pomocí lžíce rovnoměrně hrozen polijeme. Pokud proteče velké množství čokolády na papírovou podložku, hrozen stáhneme na další čistou, aby pod nim nevznikl čokoládový slepenec. Dáme do ledničky ztuhnout.
Do středu dortu dáme ztuhlý čokoládový hrozen, kolem něj naaranžujeme čokoládové listy a zbytkem změklé ale tužší čokolády - pomocí mikro sáčku - nastříkáme úponky. 
Dort dáme ihned do lednice - tenkré čokoládové lupínky rychle tají.
jahodové řezy se sněhem.JPG
Těsto - 5 vajec, 150g pr. cukru, 1 lžíce kakaa, 150g hr. mouky, lesní nebo malé zahradní jahody, sůl
Sníh - 4 bílky, 100g pís. cukru, 1 vanil. cukr, 4 lžíce vody,

Ušleháme pevný sníh z 5ti bílků a špetky soli, metličkou zlehka zamícháme pr. cukr, žloutky a mouku smíchanou s kakaem. Dáme na vymazaný a vysypaný plech a v mírné troubě upečeme. Vyndáme z trouby.
Bílky našleháme do tuhého sněhu. Vodu, pís. cukr a vanil. cukr svaříme na hustý sirup. Za stálého šlehání pomalu přiléváme horký sirup do sněhu.
Na upečený kakaový piškot nasypeme jahody, potřeme sněhem  a ve velmi mírné troubě dopečeme do světlehněda.
Necháme vystydnout. Aby se řezy dobře krájely, povrch moučníku poprášíme cukrem a před každým řezem namočíme nůž ve vodě. Nakrájíme větší čtverce.

1 vanil. puding, 100g pískového cukru, dalších 100g pískového cukru, 300g másla, rum.

Uvaříme 1 puding (s půl l. mléka) a 100g pískového cukru. Můžeme uvařit i hustý puding z 1,5 sáčku. Do ještě horkého pudingu v míse zatřeme dalších 100g pískového cukru ( stačí ale i méně sladký krém - pak zatřeme jen 50g cukru). Vychladíme. Našleháme máslo a postupně zašleháváme puding. Nakonec ochutíme rumem.
Krásný jemný krém. Dávám do srnčího hřbetu ( těsto piškotové nebo na dorty apod...) nebo jím promazávám BB sušenky a dělám BB řezy ( v tom případě trochu uberu cukru)

5 žloutků, 200g pr. cukru, 150g pol. mouky, 3 lžíce horké vody, 2 lžíce kakaa, 5 bílků - sníh.
krém - 1 krabice sušenek Koka (kakaové s kokosem), 1 šlehačka, 200g másla, 100g pr. cukru, rum
poleva - 3x čokolády  Kaštany (tyčky)

Našleháme žloutky s cukrem a za stálého šlehání po troškách přiléváme horkou vodu . Přidáme kakao a střídavě mouku a sníh. Upečeme placku.
Sušenky umeleme, nalijeme do nich neušlehanou šlehačku a necháme vsáknout. Ušleháme máslo s cukrem a po částech zašleháme sušenkovou hmotu. Nakonec ochutíme rumem.
Krém natřeme na placku. Rozpustíme kaštany ( ve vodní lázni nebo v mikrovlnce na nejmenší výkon) a řezy polijeme.  Při krájení je nejlepší nůž namáčet do horké vody, aby poleva nepraskala.
rybízové řezy.JPG
120g másla, 180g hl. mouky (nebo polohrubé), 60g pr. cukru, 2 žloutky, citr. kůra, 300g rybízu, 60g cukru, 2 bílky, 50g pr. cukru.

Uděláme těsto podobné lineckému. Vyválíme placku, pomocí válečku ji přeneseme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme ( ne příliš, ještě se bude chvíli zapékat).
Rybíz a cukr svaříme, scedíme a rybízem posypeme stejnoměrně upečenou placku. Šťávu dále sváříme až začne rosolovatět. Pak tím polijeme placku s rybízem. Ušleháme tuhý sníh, zašleháme cukr, rozprostřeme na placku s rybízem a zapečeme. Osvědčilo se mi upečené a ještě horké řezy posypat práškovým cukrem. Také se pak krájí  lépe, když se nůž namáčí do studené vody.
Řezy jsou hodně tenké. Sníh na povrchu někdy trochu "mokvá", ale to řezům neubírá na chuti. Jsou výborné - pikantní.
mraky.JPG
1/4 l vařící vody, 150g sádla, 150g hl. mouky, 6 vajec
krém - 1/2 l mléka, 1 vanil. cukr, 60g cukru, 120g hl. mouky, 1 máslo, 150g pr. cukru.
čokoláda

Vodu přivedeme k varu ( můžeme přidat špetku soli), rozpustíme v ní sádlo a vsypeme mouku. Za stálého míchání uděláme těsto. Je hotové, když se nelepí ani na stěny ani na vařečku. Necháme prochladnout a pak postupně jedno po druhém vmícháváme celá vejce.
Dva plechy vymažeme sádlem a vylijeme studenou vodou. Rozprostřeme na ně těsto ( těsto bude v tenoučké vrstvě). Zprudka upečeme. Placky se zvlní - "mraky".
Prochladlé promažeme krémem - uvaříme kaši z mléka, cukru a mouky.  Ušleháme máslo s cukrem a po částech vešleháme kaši o stejné teplotě, jakou má máslo.
Vrchní placku pocákáme čokoládou ( nebo rumovou polevou)

250g másla, 250g práškového cukru, 250g kokosu, 140g hl. mouky, sníh z 5ti bílků.

poleva - 5 žloutků, 200g pr. cukru.

Máslo a cukr vyšleháme do pěny. Přidáme kokos a střídavě mouku se sněhem. Těsto je  poměrně tuhé.
Těsto natřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme do růžova. Vymícháme žloutky s cukrem do pěny a natřeme na ještě teplé řezy. Necháme doschnout.
Řezy jsou tenké - nízké.
200g hl. mouky, 100g pr. cukru, 100g másla nebo Hery, 1 vejce.
nádivka: 300g burských oříšků, 200g pr. cukru, 50g másla, 1 vejce, citr. šťáva, 1 lžička skořice, citr. kůra.

Uděláme těsto a necháme ho půl hod. odpočívat. Vyválíme placku a zapečeme ji na pečicím papíře. Pak potřeme nádivkou a dopečeme do růžova. Pocukrujeme a nakrájíme na dílky.
Nádivka - třeme máslo s cukrem, přidáme vejce a třeme 10 minut, pak mleté oříšky a ostatní.
200g másla, 300g hr. mouky, 80g pr. cukru, 1/2 prášku do pečiva, 1 vejce.
náplň: 300g tvarohu, 200g vařených nastrouhaných brambor, 100g pr. cukru, 1 vanil. cukr, 4 žloutky.
navrch: 4 bílky, 200g pr. cukru.

Těsto smícháme na vále, vyválíme placku a dáme na vymazaný a vysypaný hluboký plech. Částečně zapečeme.
Smícháme tvaroh a nastrouhané vařené brambory, cukr a žloutky a směs natřeme na částečně upečené těsto. Ušleháme tuhý sníh, zašleháme cukr a šleháme v páře.  Natřeme ho na náplň a dáme dopéci.
Řezy jsou křehké, ale výborné. Brambory v náplni chutnají podobně, jako puding.

2 hrnky pol. mouky, 1 krystalu, strouhaná Margot, 1 šlehačka, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce oleje, 2 vejce, 1/4 l mléka.

Všechno smícháme, upečeme a polijeme polevou: 100g másla, 200g pr.cukru, 2 lžíce rumu, 2 lžíce kakaa, 1 žloutek

dorty a sladkostií
Sladké mámení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one